תיאוריה שפיתחתי בתחום השימוש בלינוקס

עם השנים שמתי לב שעברתי תהליך מסוים ועקבי: שטח הדיסק היחסי שהקציתי ללינוקס גדל, כשבמקביל שטח הדיסק שהקציתי לחלונות קטן. אני חושב שהמדד הוא די דומה לכלל המשתמשים, ועל פיו ניתן לקבוע כמה חזק אתם בענייני לינוקס.

אנסה לכמת את התאוריה:

 • 100 אחוז משטח הדיסק מוקצה לחלונות (אתם משתמשים ב- דיסק live): מדובר בתקופת גישוש קצרה כשלאחריה או שחוזרים לחלונות או שממשיכים לשלב הבא.
 • 5-10 אחוז משטח הדיסק מוקצה ללינוקס (שאר השטח מוקצה לחלונות):  אתם מתעניינים ומגלים קצת יותר רצינות (אם כי רוב השימוש נעשה בחלונות)
 • כ- 50 אחוז משטח הדיסק מוקצה ללינוקס (שאר השטח מוקצה לחלונות): אתם מגלים רצינות גדולה ללינוקס. תקופה זאת מאופיינת באי עקביות. לעתים, במשך ימים רצופים, אתם משתמשים רק בלינוקס ולעתים רק בחלונות. יש לכם חיבה גדולה ללינוקס אבל אתם ממש לא יכולים להיפרד מחלונות…
 • כ- 90 אחוז משטח הדיסק מוקצה ללינוקס (השאר לחלונות): נכנסתם חזק ללינוקס. רוב הזמן אתם משתמשים בלינוקס אם כי לעתים אתם מאתחלים לחלונות (כדי להשתמש במשחק/תוכנה שלא נתמכת בלינוקס)
 • 100 אחוז משטח הדיסק מוקצה ללינוקס (אבל אתם משתמשים במכונה וירטואלית כדי להריץ את חלונות): אתם בשלבי היפרדות סופיים מחלונות. השימוש שאתם עושים בחלונות הוא בעיקר בתחום הגלישה באינטרנט (באתרים שלא נתמכים בלינוקס), אופיס ופיתוח.
 • 100 אחוז שימוש בלינוקס (ולא משתמשים בשום צורה בחלונות): התנתקתם לחלוטין מחלונות (ואפילו לא מוכנים לשמוע את השם "חלונות"). בארץ ניתן לספור אתכם על כף יד אחת בלבד. אני מכיר מס' אנשים כאלה ודי מעריץ אותם 🙂

באיזה שלב אני נמצא? בשלב הלפני אחרון (שלב המכונה הוירטואלית). ואתם…?

My Signature
פורסם בקטגוריה לינוקס ותוכנה חופשית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

37 תגובות בנושא תיאוריה שפיתחתי בתחום השימוש בלינוקס

 1. מאת דרור‏:

  קלעת בול עם התיאוריה (-:

  אני עדיין בשלב 3… (כרגע כותב מהחלונות)

 2. מאת יורם‏:

  אני בשלב האחרון 🙂
  אבל לא בטוח שהוא אחרון,תמיד עומדת גם פריבסד על הפרק, מערכת נהדרת בדרכה שלה.

 3. מאת דורון אופק‏:

  למה על כף יד אחת ???
  אני מכיר כמה וככמה כאלו, אני אישית מהראשונים (אני חושב שיישמו את זה) – אני כמובן בשלב האחרון ..

  זה לא שאני לא מוכן לשמוע את השם "חלונות" .. אין לי בעיה לשמוע אותו – פשוט המערכת הזו לא בשבילי .
  זה כמו שתדבר על ב.מ.וו .. יכול להיות שהוא רכב נפלא , אבל הוא לא בשבילי .

  אני באופן כללי נגד "שנאת מייקרוסופט" , כך שככל שאני יודע (ואני יכול לדבר רק על עצמי) , אנשים שמשתמשים רק בלינוקס , כמוני , אינם "שונאי חלונות" , לפחות לדעתי זו עוד חברה שמתעללת בלקוחות שלה ומוכרת להם חתול בשק .
  מכוון שאני לא נפגע ממנה (אני הרי משתמש בלינוקס) , אין שום סיבה בעלום לכך שתהיה לי טינה אליה.

  ובכל מקרה – התאוריה גם נחמדה , ואני חושב שהיא גם נכונה.
  🙂

  – דורון

 4. מאת ilanshavit‏:

  דורון שלום

  לא צריך להתייחס לתאוריה כ"כ ברצינות 🙂
  אני מכיר מעט מאוד משתמשים שלא עושים שימוש בחלונות (אבל זה לא אומר כלום). אני מעריך שהם עושים זאת מתוך הערצה מוחלטת ללינוקס (ואם הם בחרו לא להתקין חלונות, אז אני מסיק מה דעתם עליה). בכל אופן: ככל שהתחברתי ללינוקס כך התחלתי לשנוא יותר את חלונות. הסיבות הם שונות ומגוונות: שיטות השיווק של מיקרוסופט, המקלות בגלגלים שהם מכניסים לנו, שיטות ההפחדה שלהם וכמובן גם נחיתות מערכת ההפעלה שלהם.

 5. מאת אלי‏:

  תיאוריה נחמדה. אני בשלב האחרון כבר מהיום הראשון שלי בלינוקס, למרות שאני משתמש בכמה תוכנות בעזרת wine. לתוכנות האלה אין תחליף ואני חייב אותם (אני עובד בעזרתם). אני חושב שלרוב האנשים באם יתקינו נכון את המחשב שלהם לא תהיה בעיה כל כך גדולה לעבור ללינוקס. אני כמובן לא מדבר על חובבי משחקים שלהם כנראה אין פיתרון שפוי בלינוקס (לא אשמת לינוקס אבל זה לא ממש משנה)
  אני לא שונא את מיקורוסופט ואין לי שום בעיה איתם. אני באמת חושב שהם קדמו את המחשוב בעולם אבל הם היום מיושנים (כולל ויסטה). אני לא מחליף את הפתיחות של לינוקס בשום דבר פתוח.

 6. מאת ilanshavit‏:

  אלי שלום
  אתה בשלב האחרון כבר מהיום הראשון? את זה אף פעם לא שמעתי 🙂 , אם כי הייתי מוריד קצת נקודות על השימוש ב- wine (כי בשלב האחרון מוגדר: "לא משתמשים בשום צורה בחלונות", ו- wine זאת צורה מסוימת של שימוש בחלונות – אם כי תוך שימוש ב- dll-ים חופשיים)

 7. מאת נדב‏:

  מה עם שלב הווין?

  אם כי אני תוהה אם הוא בא לפני או אחרי שלב הVM

  במקרה שלי הוא היה לפני

 8. מאת אורן‏:

  פוסט נחמד. במקרה שלי הוא לא ממש מדוייק כי הייתי כבר מאוד רציני בלינוקס כשהיא עדיין היתה מותקנת אצלי על דיסק ישן של 3GB – זה פשוט הספיק לי על המחשב הישן ההוא. חלונות היתה מותקנת על דיסק של 30GB.
  היום אני על מחשב אחר, משתמש בחלונות כשאני רוצה לשחק ובאובונטו שאר הזמן. למעשה לא ממש משנה לי באיזו מערכת הפעלה אני, כי מותקנות לי פחות או יותר אותן תוכנות על שתי מערכות ההפעלה. שטח הדיסק של כל אחת מהן שווה, פחות או יותר. בחלונות, רק מערכת ההפעלה והמשחק שבשבילו קניתי אותה דורשים הרבה יותר שטח דיסק מכל ההתקנה של אובונטו, כולל אופן אופיס, גימפ וכו'…

 9. מאת ilanshavit‏:

  נדב:
  wine מבחינתי זה השלב הלפני אחרון (אם כי זה תלוי בהיקף השימוש שלו: אם אתה משתמש בתוכנה אחת בלבד אז אתה ממש נושק לשלב האחרון, אבל אם אתה עושה בו שימוש אינטנסיבי אתה בשלב הלפני האחרון – ממש כמו VM)

 10. מאת פלי‏:

  אני הולך הפוך ^^"

  אני החלתי בשלב האחרון התקנתי על מחשב לינוקס (עותק של חלונות לא היה ברשותי לכן עבדתי במשך 3 חודשים רק אם לינוקס בלי שום בעיה)

  אחרי 3 חודשים רצתי לשחק במשחקים ששמעתי עליהם… אז הלכתי למכר כול שהוא השגתי דיסק של XP וספקתי לו 50% מנפח הדיסק (חלונות דורש הרבה עדכונים תכונות כופלות צרכיך מקום מה גם שבלינוקס אפשר לעשות שימוש גם בזכרון של חלונות אז זה לא כזה משמעותי לי…)

 11. מאת נעם‏:

  התאוריה קולעת בול …
  בבית אני בשלב 5 רק בגלל הפחד שאישתי תרצה לגלוש לאיזה אתר לא ניתמך.
  אבל האמת שמזמן שכחתי מתי הפעם האחרונה שהפעלתי את ה VM הזה. מהכרותי הצנועה עם חלונות, אחרי כל כך הרבה זמן, משהו לא יעלה.

  בעבודה זה יותר מסובך. אני חייב להחזיק dual boot אם כי לא נכנסתי לחלונות מאז שאובומטו הותקן (ופיספסתי את הזדמנות השידרוג לאופיס 2007 , איזה כיף) ויש כאן תוכנות פיתוח שנכתבו לחלונות ומחייבות שימוש ב wine .

 12. מאת אלי‏:

  לאחר העדרות די ארוכה מהבית עקב נסיעה, חזרתי למערכת חלונות מלאה וירוסים. החלטתי לעבור ללינוקס ומרגע ההחלטה עבדתי רק איתה. גיביתי את השירים הסרטים והמסמכים וזהו. מאז אני רק בלינוקס. ב wine אני עובד עם שתי תוכנות שאין להם תחליף. מה לעשות. אלה תוכנות קניניות שאני חייב אותם אבל זה לא נקרא שאני עובד עם חלונות. גם אלה תוכנות שעובדות ומתנהגות כמו לינוקס כשיש להם שיכבת תאימות בלבד. אבל שה לא העניין. אם אתה רוצה אז אני בשלב לפני האחרון (שלא קיים בהיררכיה שלך 🙁 )

 13. מאת ארתיום‏:

  כתבתי הודעה אבל היא נעלמה בגלל בעיית קשר לבסיס נתונים. אז אכתוב אותה בקצרה שוב.

  יש אנשים שמחזיקים מכונה וירטואלית (כמוני) רק בגלל שיש פרויקטים שהם עובדים עליהם ויש דרישה שהקוד ירוץ גם על חלונות. למשל: biditex רץ על חלונות, יש פרויקט לאוניברסיטה שאני כותב עם qt4 כדי להבטיח שהוא יהיה cross platform ועוד.

  אז אני בשלב לפני אחרון… אבל השאלה איך השלב הזה נראה 😉

 14. מאת ilanshavit‏:

  ארתיום שלום

  אותך (כמו גם ליאור קפלן, דורון אופק, מאיר קריחלי ועוד..) החשבתי לאנשים שנמצאים בשלב האחרון. השימוש שאתה עושה ב- wine או במכונה וירטואלית לא ממש משנה את העובדה שאתה נמצא בשלב האחרון (כי אינך עושה שימוש פרטי בחלונות, אלא רק בודק שהאפליקציה שלך יכולה לרוץ היטב על חלונות). ברור שצריך לשפץ את התאוריה, אבל כשכתבתי בשלב הלפני אחרון על פיתוח בחלונות התכוונתי בעיקר לכלי פיתוח המיועדים לחלונות דוגמת Visual Studio.

  דרך אגב:
  ממש יד המקרה שדווקא לך נותק הקשר לבסיס הנתונים! כנראה שוורדפרס "מענישה" אותך על CppCMS ועל מאמרי הביצועים שכתבת עליה (על וורדפרס…) 🙂

 15. מאת אליהו52‏:

  תאוריה מצויינת, ממש קולע!

  גם אני בשלב האחרון, ממש לא מזמן מחקתי את חלונות לגמרי.

  אומנם מותקן אצלי wine, אך אינני משתמש בו, אלא שומרו ל"אם נרצה לבדוק האם תוכנה כל שהיא עובדת בלינוקס".

 16. מאת יובל‏:

  בשלב האחרון בשלוש שנים האחרונות. המעבר מהשלב הלפני האחרון לאחרון הוא קשה (כי מסמי התנתקות עוברים להתנתקות מוחלטת), אבל אחרי תקופת הסתגלות קצרה מאוד – זה תענוג.

 17. מאת יואל ליאון‏:

  וואו, נפלתי חזק על השלב האחרון. בטעות דילגתי על כמה שלבים כשניסיתי לשנות מחיצות ובפועל עשיתי מחיצה שלמה בלי שום גישה (טעות פרוידיאנית?). אני מנסה לעבור לשלב לפני האחרון בעיקר בגלל הוורד, אבל כנראה אוותר על התענוג ה"מפוקפק". אומנם יש לי ווין ואקספלורר. אבל אני משתמש בו פעם בכמה חודשים כשצריך. למשל כרגע הצלחתי לקרוא דפים בעברית בכרום אחרי התקנת חבילת msttcorefonts. מעניין איך הסתדרתי בלי החבילה הזאת עם אקספלורר עד היום… בעיקרון התיאוריה נכונה, אבל הניסוח מוחלט מדיי לטעמי. אחוזים בשטח הדיסק לא מעידים בהכרח על הפעילות האנושית. נגיד, למשל הרבה אנשים לא יודעים מה הם יכולים לנצל במחשב שלהם ומה המערכות והתוכנות מציעות, אבל בפועל הם עובדים בתוך מערכות ובתוך תוכנות ולא עובדים איתן. אני רואה שהניסוח האחרון שלי מסורבל, אבל לא יודע איך להסביר. מישהו מבין?

 18. מאת ilanshavit‏:

  אני הבנתי…
  בכל מקרה התאוריה שהצגתי איננה מדעית ודי מופשטת אך "בגדול" היא נכונה.

 19. מאת שזיף‏:

  אילן
  כבר כמה שנים שאני בשלב האחרון
  אם כי היו כמה מעידות ..

  אחלה מדריך
  אהבתי
  קולע

 20. מאת ilanshavit‏:

  דולב: אני לא בטוח שאתה בשלב האחרון (להזכיר את הסימולטור?)
  🙂

 21. מאת חזי‏:

  עם המחשב הישן שלי כבר הייתי בשלב האחרון (בלי WINE ובלי שום הסתייגות) ועכשיו חזרתי כל הדרך אחורה. המחשב נהרס בגלל בעיות חשמל, ואני נאלץ לעבוד על המחשב של בת הזוג שלי עם XP. לפחות התקנתי תוכנות חופשיות. בדיעבד זה לא חוכמה שהגעתי לשלב האחרון – זה בכלל לא בעיה לוותר לחלוטין על הווינדוס במחשב ברגע שיש בבית מחשב נוסף שמוקדש כולו למערכת המושמצת.

 22. מאת Amit‏:

  אני בשלב המכונה הווירטואלית.

  אני משתמש בחלונות בעיקר לבדיקה של תוכנות חדשות, דיבוג של אתרי אינטרנט שאני אחראי על הטיפול בהם, וגלישה באתרים לא תקניים.

  במחשב השולחני אין לי חלונות (אני בקושי משתמש בו) אבל בנייד מותקנת מכונה ויטואלית.

 23. מאת ik_5‏:

  אני בשלב האחרון כבר כמה שנים טובות, אם כי ממש כמו דורון, אין לי שום שינאה למיקרוסופט. אני רק חושב שהמערכת שלהם לא מתאימה לצרכים שלי, ואני לא מבין למה אני צריך לעבוד איתה כאשר יש לי חלופות טובות יותר.

  אתמול ביקרתי בקניון בליסבון (שבפורטוגל) בשם Colombo ולצערי לא היתה לי מצלמה, אבל ה"אינטרנט קפה" (למעשה חנות אינטרנט, בלי קפה) שמצאתי בקניון היה עם סוזה לינוקס, ולא ראיתי אנשים עם הרבה בעיות בשימוש שלו (אולי המחסור ב IE…).
  אני חושב שהכל תלוי בשימוש של המערכת. אני מכיר כמה אנשים שאם הם היו יכולים הם היו מתנתקים לגמרי ממיקרוסופט, אבל הם לא יכולים (עבודה, תוכנות ספציפיות וכו')

 24. מאת Ronzadi‏:

  תאוריה נחמדה =)
  אני ביינתים בין השלבים 3-4…

 25. מאת evp55555‏:

  אני הייתי תקופה רצינית בשלב האחרון, ולאחרונה התקנתי חלונות XP בVM קטן, ובנוסף על המכונה האמיתית בכ10% משטח הדיסק.

  בכל מקרה, אחלה תיאוריה!

 26. מאת שימי‏:

  אני בשלב האחרון – ונראה שעל רובם המוחלט של השלבים דילגתי. מה שאפשר לי לעבור סופית לא הייתה התנסות גוברת והולכת אלא מציאת ההפצה שבה אני באמת יכול לעשות מה שאני רוצה, ושעובדת נפלא כלומר עובדת בשבילי ולא אני בשבילה – ואז עברתי ב"בום". ותודה לג'נטו שהביאתני עד הלום… (עוד מגירסא 1.4…)

 27. מאת ilanshavit‏:

  שימי:
  קצת מוזר… לא השתמשת בכלל בחלונות?

 28. מאת בעז‏:

  אני בשלב שלפני האחרון (VM לאתרים לא תקניים, כי האיכספלורר בויין מגמגם.)
  השלב השני אצלי הכיל 20%, חוץ מזה התיאוריה שלך מדויקת להפליא, לפחות במקרה שלי.
  עם זאת אוסיף, כי עדיין קיימת אצלי מחיצת חלזונות והקבצים עדיין שם (כולל הוירוסים), וזה בעיקר בשביל גישה לקבצים ומסמכים ישנים שלי, אבל בגראב כבר ביטלתי את הגישה לאתחול חלונות.

 29. מאת שימי‏:

  אילן:

  היכן כתבתי זאת?

  אמרתי בפירוש "מה שאיפשר לי לעבור סופית" – קרי – קודם לכן השתמשתי… אבל לא היה אצלי עניין של אחוזים מהדיסק, יום כן, יום לא… ביום שהגעתי ללינוקס שמתנהג מבחינתי כמו מה שמערכת הפעלה צריכה להיות[1] – עברתי, ומאז לא הסתכלתי לאחור, כמו שאומרים 🙂

  יצויין שגם בתקופת חלונות לא ממש השתמשתי במשחקי מחשב, מה שהפך את המעבר לפשוט וקל..
  .
  [1] http://www.gentoo.org/main/en/philosophy.xml

 30. מאת שימי‏:

  אילן:

  כפי שאמרתי, "עברתי סופית" – כלומר קודם כן השתמשתי – עברתי כשהגעתי למערכת שהיא באמת טובה יותר, לדעתי… כלומר מאפשרת לי לשלוט במחשב ולא שהוא ישלוט בי…

  (פרסום חוזר של הודעה זו, משום מה, הקודמת נעלמה?)

 31. מאת ilanshavit‏:

  כנראה בכלל הקישור שסיפקת התגובה נלכדה במסנן ה- spam

 32. מאת ג'ניה‏:

  בפעם הקודמת שניסיתי לינוקס הגעתי לשלב השלישי.
  בקרוב אנסה לינוקס שוב ואני מקווה להגיע לשלב הרביעי 🙂

 33. מאת אריאל‏:

  הייתי עובר לגמרי ללינוקס אם הייתה תמיכה נורמלית במשחקים , אין סיבה לעבור ללינוקס אם אתה משחק…

 34. מאת Gorgula‏:

  יפה שחשבת על זה,
  אני חושב שהשלב שלי לא נמצא, אבל אתה תקבע.
  אני במצב שבו אני משתמש רק בלינוקס בתור משתמש פשוט שעוזר ממש מעט בדברים שמעניינים אותו.
  אני אשמח לראות את תשובתך לתגובה,
  Gorgula

 35. מאת ilanshavit‏:

  לא כ"כ הבנתי: אתה משתמש בחלונות? מה אחוז השימוש בלינוקס?

 36. מאת Gorgula‏:

  100 אחוז.
  מה שאני רוצה שאני שואל זה למה אתה קורא להיות 100 אחוז בלינוקס?
  להשתמש רק בזה ולהיות פעיל או פשוט להשתמש רק בזה?

 37. מאת Ilan Shavit‏:

  לא חייבים להיות פעילים. פשוט להשתמש רק בלינוקס (וחלונות זוכה ל- 0% שימוש)

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *