קצת על לינוקס, יציבות ומעבר אפשרי ל- Debian Etch

כשמדברים על יציבות הפצת לינוקס מתייחסים ליציבות עץ החבילות (יחסים בין חבילות תוכנה) ולא בהכרח ליציבות התוכנות עצמם (שיכולות להכיל באגים). בדרך כלל כל ההפצות מתחזקות את העץ היציב רק בעדכוני אבטחה ולא בעדכוני תוכנה. ארתיום כתב מספר רשימות בנושא ("אובונטו שולטת", "מדוע אני לא סומך על אובונטו"), ואני חושב שהוא צודק בטענות שלו. בדר"כ משתמשי לינוקס מתלבטים בין שתי חלופות: בחירה בהפצה יציבה אך לא עדכנית, או בחירה בהפצה מאוד עדכנית אבל לא יציבה. אובונטו (שהיא נגזרת של דביאן) נכנסה לפני כשלוש שנים לשוק במטרה לפתור את הקונפליקט. האסטרטגיה שלהם: להקפיא במועד מסוים את עץ החבילות של debian unstable ובמשך מספר חודשים לייצב אותו. בצורה זאת הם מקווים לקבל את החבילות העדכניות ביותר בסביבה יציבה לחלוטין, אך (כפי שטוען ארתיום) הם לא תמיד מצליחים בכך. דוגמאות: עדכון קרנל שגרם לקריסת מחשבים מספר ימים לפני שחרור Feisty. אני חשבתי שניתן לסלוח כי מדובר בגרסת אלפה, אך לפני כשבועיים הם שוב פישלו עם הקרנל, וכל מי שהיה לו דיסק Uata רגיל (לא Sata) לא יכל לאתחל את המחשב. בדר"כ הפתרונות לתקלות מעין אלו הם קלים, אך משהו ב- qa של ההפצה מתחיל להפריע גם לי. ארתיום במאמר שלו האיר את עיני גם בנושא חשוב נוסף (אני מצטט): "חבילות רבות שנמצאות במאגרי Universe הן בלתי שמישות או באגיות בצורה נוראית. למרות ש־Universe לא נתמך באופן רשמי, עדיין חלק נכבד ביותר של החבילות נלקחות משם ולמעשה, מאגר זה, הוא חלק בלתי נפרד של הכלים שהפצה נורמלית חייבת לספק". תקלות ב- Anjuta שקיימות באובונטו מן הסתם לא יהיו קיימים בסביבה היציבה של Debian Etch (שכן הם שמים דגש רב על שמישות האפליקציות גם במאגרי universe). לפני מספר ימים שוחרר גיליון מס' 18 של "מגזין התוכנה החופשית" ובמגזין פורסם המאמר הבא: Debian Etch As a Desktop System. קראתי את המאמר והתרשמתי מאוד מהביקורת החיובית על ההפצה. המאמר מסתיים במסקנה הבאה:

I feel that Debian Etch is as good on the desktop as it is on the server. It has a long rich history, a strong community, is amazingly stable and is a great fit for both my servers and my laptop. I urge everyone to give it a go on the desktop

המאמר מבחינתי היה "הקש ששבר את גב הגמל": בשבוע הבא אני אמור לקבל את המחשב הנייד מתיקון, ואז אתקין עליו את Debian Etch. אחרי כ"כ הרבה שנים עם אובונטו נראה לי שארגיש קצת מוזר (במיוחד לעזוב את צבעי האדמה…), אך אני בטוח שאתרגל מאוד מהר. המחשב הנייד הוא מחשב production ואין לי כח כל חצי שנה לשדרג אותו (כשכל שדרוג כרוך גם בבעיות…). את המחשב הנייח אשאיר עם Feisty (לדנה חשובים המשחקים העדכניים ביותר), וכך אני מקווה להנות משני העולמות.

My Signature
פורסם בקטגוריה לינוקס ותוכנה חופשית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

6 תגובות בנושא קצת על לינוקס, יציבות ומעבר אפשרי ל- Debian Etch

 1. מאת sijp‏:

  חשוב להבין שדביאן "יציב" רק נקרא ככה. זכור לי היטב שכשסרג' הפך ליציב, לאחר שבועיים שידרגתי לגרסת הבדיקות. לא בגלל שרציתי מחשב מעודכן יותר, אלא בגלל שרציתי מחשב יציב ושמיש (והוא לא היה אף אחד מהם).

  השאלה שאתה צריך לשאול את עצמך, האם המערכת שלך יציבה מספיק בשבילך? האם היא מספקת את כל צרכיך? אם התשובה לאחת השאלות היא "לא", אז תעבור הפצה – דביאן היא אכן אופציה טובה.

  כמישהו שהשתמש בעבר בדביאן ובאובונטו במקביל, אני חייב להזכיר את העובדה, שחוץ מהמראה (שאפשר להתקין אותו גם ככה בדביאן ממש בקלות), אין הרבה הבדל בין המערכות – הן 99% זהות.

  אזכיר גם את העובדה שהפסקתי לעבוד עם דביאן. שזה בגלל חוסר היציבות (כי ממש נמאס לי כבר).

  זה הניסיון שלי בכל אופן. אני כן מתכנן לנסות שוב את דביאן, אבל סביר להניח שמעבר אליה כהפצה ראשית, לא יקרה בזמן הקרוב.

 2. מאת ilanshavit‏:

  עם Sarge אכן הייתה בעיה, אך הביקורות על Etch טובות מאוד. היום היה עדכון קרנל נוסף באובונטו. אצלי הכל עבר בהצלחה, אבל לאחרונה אני קצת בכוננות ספיגה מאובונטו (ה- QA שלהם ממש חלש). אני בטוח שהבעיות שהיו לאחרונה עם אובונטו לא היו קורות עם הגרסה היציבה של דביאן.

 3. מאת חזי‏:

  אני מכיר מחשב שפועל עד היום עם windows 98 (בגירסה השניה עם כל התיקונים). זה המחשב הכי יציב שראיתי בחיים. הכל עובד תמיד, אין תקלות, אין צרוך בשום עדכון, ואפילו אין חיבור לרשת 😉

 4. מאת ארתיום‏:

  אני חייב להזכיר את העובדה, שחוץ מהמראה .., אין הרבה הבדל בין המערכות

  אני לא מוכן להסכים איתך.

  יש הבדל מהותי בין מה שאובונטו עושים עם תוכנה לבין מה שדביאן עושים.

  בדביאן יש יחסית מעט "teaking" לחבילות בהשוואה לאובונטו. אני ראיתי את זה ממש טוב כשניסיתי לבצע התקנה מצומצמת של אובונטו וגיליתי שאם הדברים לא בנויים לפי ברירת מחדל הם שפוט לא עובדים (ראה את הכתבות Dapper/Sarge על המחשב ישן שממחישות את ההבדל)

  בדביאן חבילה עוברת תהליך ארוך לפני שהיא נכנסת לגרסת בדיקה או גרסה יציבה. מה שלא קורה באובונטו במיוחד במאגרי Universe.

  אובונטו זה לא דביאן בפירוש. הן דומות, יש להן הרבה חבילות משותפות, יש תורמה הדדית חזקה, אבל הן שונות בצורה מהותית.

  את אובונטו אי אפשר להכניס לסביבה קריטית — סביבה בא אתה רוצה מערכת ש"פשוט עובדת".

 5. מאת דולב‏:

  אילן
  זה היה דיי צפוי
  תראה האובונטו גם לפי דעתי מתחילה לפשל …
  אני בעוד שבועיים מתכנן לעבור ל fedora ..

 6. מאת ilanshavit‏:

  למה צפוי? בכל מקרה אני חושב שפדורה הרבה פחות טובה מאובונטו (למרות שכביכול יש לה את הגב של redhat). אני לא נטשתי את אובונטו ועדיין מתכוון במחשב הראשי (הנייח) לעבוד איתה (רק בנייד אני מתכוון לעבוד עם דביאן).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *