התקנת תוכנות ממאגרי PPA בדביאן

בשבוע שעבר כתבתי על youtube כמקור למידה אפשרי ללינוקס. חלק ממנהלי הערוצים מספקים כאמור טיפים וטריקים שונים (שיתכן שחלקכם אינו מכיר). מעת לעת אפרסם טיפים שונים, והשבוע אכתוב על טיפ שסיפק Linux4UnMe ("לינוקס לך ולי"):
אני מעריך שלכולם ידוע שניתן להתקין חבילות תוכנה ממאגרי PPA במערכת הפעלה אובונטו ונגזרותיה. בדביאן לא ידעתי שזה אפשרי (מבלי לסכן את מערכת ההפעלה). Linux4UnMe מפרסם מדריך כיצד להתקין, בצורה בטוחה, תוכנות ממאגרי PPA. הרעיון הוא לא להתקין את החבילות הבינריות אלא לקמפל את התוכנה מחבילת המקור.

השלבים ש- Linux4UnMe מציע:

 • הוספת מקור ה- PPA לקובץ ‎/etc/apt/sources.list
 • הוספת מפתח ההצפנה למאגר המפתחות הבטוחים:
  sudo apt-key adv –keyserver keyserver.ubuntu.com –recv-keys 8_DIGIT_KEY
 • רענון רשימת המקורות באמצעות הפקודה:
  sudo apt-get update
 • התקנת התוכנה מקוד מקור באמצעות הפקודה:
  sudo apt-get source -b PACKAGE_NAME
 • הפקודה תייצר חבילת deb בינארית אותה ניתן להתקין בדרך הרגילה:
  sudo dpkg -i PACKAGE_NAME
 • במידה ויש תלויות יש להתקינם מהמאגרים הרשמיים של דביאן (אם הדבר אפשרי)
 • בסיום ההתקנה יש להסיר את המקור שהוספנו ל- ‎/etc/apt/sources.list

השיטה ש- Linux4UnMe מציע מתאימה להתקנות פשוטות (שאין להן הרבה תלויות). בהתקנות אחרות לא הייתי מציע להסתכן (בכל מקרה זה טוב לדעת שבמצבים מסויימים ניתן להתקין בדביאן תוכנות ממאגרי PPA) מה דעתכם על הטיפ שהציע?

  My Signature
פורסם בקטגוריה לינוקס ותוכנה חופשית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

2 תגובות בנושא התקנת תוכנות ממאגרי PPA בדביאן

 1. מאת צפריר כהן‏:

  כמה נקודות:

  1. לפי ההליך הזה מוסיפים את המאגר הן כמאגר לחבילות מקור והן כמאגר לחבילות בינאריות. בשני שלבים בו יכול להיות שנצטרך חבילות מהמאגר: לצורך הבניה ייתכן שנצטרך חבילות שנמצאות במאגר ולא בהפצה הרגילה (או שנדרשת גרסה חדשה יותר מזו שבהפצה וזו נמצאת במאגר). כמוכן, לצורך ההתקנה יתכן שנצטרך חבילה כזו (חסר שם השלב של apt-get install -f).

  זה יכול להיות אם במאגר יש חבילה שתלויה בחבילה אחרת שנמצאת גם היא במאגר.

  האם התכוונת לאפשר רק התקנת חבילות מקור מהמאגר? אם כן, מה שצריך זה להוסיף רק שורת deb-src לשם ולא את שורת ה־deb.

  2. לעניין 8_DIGIT_KEY: 8 ספרות הקסהדצימליות הן 8×4=32 ביטים. כלומר: יש ‎2^32 אפשרויות שונות לצירוף הזה. שמונה הספרות הללו הן שמונה הספרות האחרונות מטביעת האצבעות (fingerprint) של המפתח. יצירת מפתח הוא תהליך שצוואר הבקבוק שלו הוא זמינות המספרים האקראיים. קית' פקרד רצה מפתח שהוא יזכור בקלות. לכן הוא הגריל הרבה פעמים עד שהוא קיבל את הערך שהוא רצה (0x00000001). עם מחולל מספרים אקראיים באחד השבבים של אינטל זה לקח לו בערך שנייה.

  המסקנה היא שקל מאוד ליצור מפתח OpenPGP עם מפתח (8 ספרות) רצוי. לכן רצוי לא לסמוך על הקוד הזה. אם אפשרי: לזהות את המפתח לפחות עם 16 ספרות. את זה לוקח קצת יותר זמן ליצור (בקצב של המחולל של קית': סדר גודל של שנה. כזכור ‎2^32 הוא קצת יותר ממספר הימים בשנה).

 2. מאת שביט אילן‏:

  צפריר שלום
  מצטער על התגובה המאוחרת (הייתי בחו"ל).

  לגבי סעיף 1:
  מדובר על הכנסת מאגר המקור בלבד (השורה deb-src).
  אם לחבילה יש תלויות, יש לנסות להתקין אותם מממאגרי דביאן. אם התלות לא קיימת במאגרים יש לנסות לייצר, בהליך דומה, חבילת deb מקוד מקור

  לגבי סעיף 2:
  אתה צודק בעיניין המפתחות.

  בכל מקרה, לגבי הנושא עליו כתבתי, אני עדיין בהתלבטות לגבי מידת ההצלחה של התהליך. חבילה מאוד פשוטה ניתן להתקנה בצורה זאת, אך חבילה שלה תלויות רבות, או כאלה שהתלויות שלה לא קיימים במאגרי דביאן (ובמיוחד אלו שתלויים בגרסאות מתקדמות יותר של תלויות), לדעתי תהיה עדיין בעיה לפעול בהליך זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *