סקירה: Manjaro Linux

בסקירה : "לינוקס, לאן?" הבטחתי לספר רשמים על Manjaro. עברו כמעט 3 חודשים של שימוש, צברתי ניסיון עם ההפצה ובהחלט יש לי מה להגיד עליה. אתחיל מהסוף: התרשמתי מאוד לטובה מההפצה. ההפצה יציבה מאוד ובכל התקופה לא חוויתי קריסות או תופעות מוזרות. ההפצה משחררת עדכונים במה שנקרא Update Packs. בכל שבוע/עשרה ימים משוחרר Update Pack שמכיל אוסף עדכוני תוכנה. לכל Update Pack יש תיעוד (איזה חבילות משתדרגות, מה המפתחים משנים בעדכון ועוד…), כל החבילות נבדקו ולא אמורות להיות תופעות לוואי (ולי אכן לא היו כאלה).
להפצה מס' כלים נוחים שפותחו ע"י צוות Manjaro. דוגמא: mhwd-kernel דרכו ניתן להתקין,בקלות מדהימה, קרנלים שונים. ההפצה מתחזקת מס' קרנלים, חלקם מוגדרים כקרנלים יציבים, חלקם כקרנלים עדכניים. אני בחרתי להתקין את הקרנל העדכני ביותר שההפצה מציעה (3.13.5). מעבר לעדכוני קרנל, הפקודה mhwd מאפשרת לעדכן דרייברים שונים (כרטיסי מסך) ועוד…

Manjaro תומכת באופן רשמי שלושה שולחנות עבודה: XFCE (בו אני משתמש), Openbox ו- KDE. שני שולחנות עבודה הראשונים מאוד בשלים, קלילים ויציבים. KDE נוסף רק לאחרונה (כמו גם מה שנקרא ה- Community Edition, שם ניתן למצוא את Gnome ו- Cinnamon).

להבדיל מ- Linux Mint (ש- "רוכבת") על ה- repository של אובונטו, מפתחי Manjaro בונים בעצמם את החבילות ולא מתבססים על החבילות של Arch. ל- Manjaro שני ענפים: ענף יציב (בו אני משתמש) וענף בדיקות. מנהל החבילות שלה הוא pacman, אך גם yaourt מותקנת לצורך התקנת חבילות מ- AUR. להפצה סט מאוד גדול של חבילות תוכנה. גם חבילות מאוד נדירות הצלחתי להשיג (בדר"כ ב- AUR). תהליך ההתקנה של Manjaro מאוד פשוט. בסיום ההתקנה תקבלו סט מצומצם (אך קולע לטעמי) של תוכנות ותוכלו לעבוד באופן מיידי עם ההפצה (מה שלא קיים ב- Arch).

למי אמליץ לנסות את Manjaro? לכל אדם טכני, שלא פוחד משורת הפקודה, שמעוניין בעדכניות גבוהה של תוכנות, אך לא מעוניין להתעסק בהגדרות מערכת שונות ומשונות (כפי שצריך לעשות לעיתים ב- Arch). למרות שלא חייבים להשתמש בשורת הפקודה עדיין יכולים להיות בעיות (ברמת הפוטנציאל), ולכן אמליץ אותה רק לוותיקים מבינכם. מי שמעוניין ביציבות מאוד גדולה כדאי לו לעבוד עם ההפצות היציבות: Linux Mint 13 LTS, Crunch Bang ועוד…

My Signature
פורסם בקטגוריה לינוקס ותוכנה חופשית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

6 תגובות בנושא סקירה: Manjaro Linux

 1. מאת פוסטר‏:

  תודה על העדכון 🙂

 2. מאת פוסטר‏:

  עדיין מחכה לסיקור שלך ל – Antergos,

  ובכלל, אילן, הייתי רוצה לשמוע על ההבדלים (לדעתך או לדעת המגיבים לבלוגך) בין Arch(וטעמיה השונים) לבין כל שאר ההפצות ה"רגילות" (כך אני מכנה את אובונטו\פדורה\אופן סוזה)

  מקריאת הסיקורים הרבים שיש באינטרטנט יש לי תמונה כללית של מה "טוב" ומה "פחות טוב" בארץ', ואפילו אחרי כמה משחקים במכונה ווירטואלית אני עדיין מתקשה להבין את ההבדל בין ההפצות.

  אני מבין את ההבדל בין הפצה מתגלגלת לבין הפצה על בסיס "גרסאות יציבות", אני מבין (כנראה שרק על פני השטח) את היתרון בשימוש בAUR.
  אבל בשורה התחתונה, בתור המשתמש הפשוט – זה שמשתמש במערכת ההפעלה למשימות דיי טריויאליות – מיילים (דרך lotus notes), דפדפן, התחברות למכונות מרוחקות, תכנות(עורך הטקסט שלי הוא vim שאותו אני מעדיף על פני כל IDE) אני באמת מתקשה לראות מה יהיה אצלי שונה כאשר אעבור לArch.

  אגב, גם באובונטו אני מוצא את עצמי משחק דיי הרבה עם הגדרות המערכת – מוסיף מקורות נוספים להתקנת אפליקציות, והגדרות כאלו ואחרות של אובונטו עצמה ואפילו מודולים נוספים המאפשרים שלי שליטה על מאווררי המחשב הנייד שלי, כך שאני באמת מתקשה להתחבר לאמירה כי "ארץ' מיועדת למי שלא מפחד להתלכך עם הטרמינל." – אגב אמירה זו, לא אתה טענת אותה, אבל היא נשמעת בגרסאות כאלה ואחרות בכל מאמר שני בערך על ארץ'.

  :\

  סורי על החפירה, אבל אני מקווה שיבוא יום ואוכל באמת לקרוא על דעתך בנושא, אני מאוד אוהב את איך שאתה כותב ונהנה מהפוסטים שלך, לכן לא התאפקתי ושפכתי כאן את חוסר הבנתי.

 3. מאת שביט אילן‏:

  הי פוסטר
  לגבי Antergos: יש לי פתרון מוצלח יותר…
  זה לא מתאים לענות על כל השאלות שלך בתגובה רגילה… (אכתוב בקרוב פוסט שיעשה לך סדר ויענה על כל הדברים הלא ברורים שהעלית).

 4. מאת פוסטר‏:

  תודה אילן 🙂
  מעריך את העזרה!

 5. מאת שביט אילן‏:

  פוסטר:
  התשובה שלי לגבי Antergos במאמר שפרסמתי השבוע:
  http://ilsh.info/archives/3714
  בשבוע הבא תשובה לגבי הפצות לינוקס (תהיה סקירה מקיפה – לפחות שתי פוסטים)

 6. מאת ש.‏:

  אהבתי את הסקירה.
  אני משתמשת בהפצה כבר די זמן, למרות שרק על מחשב צדדי (עדיין לא מרגישה בטוח עם לינוקס), והיא אכן יציבה.
  קרה לי רק מקרה אחד לא נוח של אפליקציות שנפגעו לאחר עדכון, אבל זה תוקן כמעט במלואו מייד בעדכון שלאחריו.
  את הבלוג שלך גיליתי במקרה, כאשר חיפשתי משהו על Majaro, ומאז אני קוראת אותו, ונהנית.
  תודה על הפוסטים המעניינים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *