בניית אתר אינטרנט בבית – חלק שני

את החלק הראשון סיימתי בכך שהחלטתי לארח את האתר אצלי בבית. אז מה הצעד הבא?

לקחתי מספר חלקים של מחשב ישן (פנטיום 2 , זכרון 128 מגה ודיסק 40 גיגה) והרכבתי מהם מחשב "חדש". אין ספק שמדובר במפרט עלוב ביותר, אך לצרכים שלי זה מעל ומעבר… בחרתי להתקין עליו את הפצת אובונטו לינוקס. לאובונטו יש גירסה מיוחדת לשרת (להבדיל מגירסאות שולחן העבודה). גירסת השרת עולה ללא סביבה גרפית (זה היתרון בלינוקס: המחשב העלוב שלי לא יחזיק בוודאות סביבה גרפית כלשהי). כבר בשלב ההתקנה בחרתי באופציית LAMP. ראשי התיבות של LAMP:

 • L=LINUX
 • A=Apache שרת web – שרת השולט בתחום שרתי ה- web באינטרנט (הרבה יותר משרת ה- IIS של מיקרוסופט)
 • M=Mysql שרת בסיס הנתונים. כל אתר מכובד מאחסן את כל התוכן שלו בבסיס נתונים, אירגון נתונים בבסיס נתונים מסודר במקום בקבצים הוא בעל יתרונות רבים ולא כאן אפרטם.
 • PHP – שרת שפת הסקריפטים PHP.

היתרון בהתקנה שבחרתי הוא שכבר בשלב ההתקנה מתבצעים כל ההגדרות בכדי שכל המרכיבים ידברו בינהם. ניתן כמובן (בלינוקס תמיד יש מספר דרכים לבצע כל פעולה) לבחור בהתקנה בסיסית, ולאחר מכן להתקין את החבילות הרצויות אחת אחר השניה, ולקנח בביצוע הגדרות הידניות. לאחר ההתקנה בדקתי את תקינות שרת ה- web ואת תקינות שרת ה- php . הבדיקה עברה שלום. השלב הבא: בסיס הנתונים עבור האתר. נכנסתי ל- Mysql ויצרתי בסיס נתונים חדש. זהו! נושא ה- LAMP סגור! השלב הבא הוא שלב ההתקנה של מערכת ניהול התוכן. אני בחרתי להשתמש ב- WORDPRESS .WORDPRESS היא תוכנת קוד פתוח שהמפתחים שלה קובעים שהיא "state of the art" בתחומה.
כדי שמשתמשי האינטרנט יוכלו להיכנס לשרת ביצעתי הגדרת Nat ב- router הביתי (ביצעתי port forwarding של פורט 80 לשרת האינטרנט המקומי). ניכנסתי לאתר w3c (ראו מאמר באתר בנוגע לתקן אתרי אינטרנט) וביצעתי בדיקה לאתר שלי. תוצאות הבדיקה היו מושלמות (אין שגיאות. האתר עונה לדרישות התקן w3c). עצם הבדיקה המוצלחת הבהירה לי סופית שגם כל העולם רואה היטב את השרת שלי.

זהו 4 שעות של עבודה (כולל הרכבת המחשב מהגרוטאות שהיו לי) הסתיימו בהצלחה מלאה. יש לי אתר אינטרנט. כמובן שהמלאכה רק התחילה, מפני שאתר ללא תוכן לא שווה כלום. אך לפני שאכניס תכנים כתבתי בזריזות מספר סקריפטים שמגבים את השרת ומעבירים את התוכן שלו לשרת חיצוני. הסקריפטים ניתנים להורדה מכאן.

  סיימנו? לא! בעוד מספר ימים אפרסם את החלק השלישי של כתבה זו שתעסוק בניטור הלוגים בשרת.

  My Signature
פורסם בקטגוריה אינטרנט, פיתוח. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

11 תגובות בנושא בניית אתר אינטרנט בבית – חלק שני

 1. מאת sijp‏:

  כתבה יפה.

  יש לי רק כמה הערות; ה־P של ה־LAMP יכול להיות גם Python 🙂
  לגבי W3C, הלוואי וזה היה נכון. כידוע רוב המשתמשים בעולם הם משתמשי IE, ומכייון שזה אינו תקני, הוא לא מכבד תמיד את התקנים של ה־W3C, ולא שומר אליהם תאימות. יש המון דברים קטנים שהם תקניים, ו־IE פשוט לא מסתדר איתם. להתייחס לתוצאה של ה־W3C Validator, כמו שרשמת עלולה לפגוע בטווח הארוך (היא פגעה בי, כרגע יש לי אתר עם 2 ערכות נושא; אחת ל־IE ואחרת, תקנית לחלוטין, לשאר ).
  המלצה קטנה: השתמש בפרישת המקלדת Lyx, היא מאפשרת הכנסת תוים מיוחדים כמו ניקוד ותוי כיווניות. תו כיווניות היה יכול לעזור לך מאוד בחלק שדיברת על WordPress (הנקודה טיפה מציקה כשהיא בצד הלא נכון של המילה :))

  מזל טוב על הבלוג החדש!
  שלומי.

 2. מאת ilanshavit‏:

  תודה רבה שלומי! פריסת המיקלדת נכונה. הנקודה היתה שייכת ל- WORDPRESS הקודם ומשום מה הכנסתי בינהם רווח מיותר. שמת לב שקיבלת כבוד, והלינק לאחר שלך הוא מבין אלה שבחרתי לפרסם בדף הראשי? דרך אגב: רשמתי את האתר ב- Google. הבקשה נקלטה וקיבלתי מענה שיקח מספר ימים עד שיתחילו לאנדקס את האתר, אך שעלי לקחת בחשבון שלא כל אתר הם מאנדקסים! יש לך מושג כמה זמן זה לוקח, ובמה תלויים השיקולים שלהם?

 3. מאת ארתיום‏:

  רציתי להזהיר אותך בפני מספר דברים:

  א. סקריפטי גיבוי שלך… ייתכן ותהיה לך בעיה תקרא את הדיון הזה
  http://www.whatsup.org.il/forum/32951

  ב. למה שלא תציין קישורים למדריכים שונים ומשונים שהשתמשת למען האלה שירצו לעשות דברים דומים? אתה לא יודע כמה הייתי זקוק לקישורים ומדריכים טובים כשבניתי את האתר שלי בפעם הראשונה (אפילו דבר בסיסי כמו התקנה LAMP). המקורות נועדו בשביל שאחרים יוכלו ללמוד.

  ג. כמו שאמרתי כבר בפוסט אחר – WP בעברית זאת מערכת קלאסית גרועה, היא לא עובדת במרבית הדפדפנים בצורה כברירת מחדל – היא תיקנית אבל רק Firefox יודע להציג אותה בצורה מלאה. לכן, תג התקן שלה לא שווה כלום. (אני מקווה שהתיקונים שהכנסתי לערכת הנושא של WP ייכנסו בגרסה הבאה).

 4. מאת ilanshavit‏:

  שלום ארתיום:
  תודה על תגובתך. לגבי הערותיך:
  א. סקריפט הגיבוי: לא תהיה שום בעיה. עשיתי זאת הרבה פעמים בעבר, וגם היום העברתי את כל האתר למחשב הנייח (בו אני עושה נסיונות), והאתר מתפקד כשורה במחשב זה. מדובר בפעולה פשוטה של export ולאחר מכן, ברגע שרוצים להפעיל את הגיבוי, נכנסים לבסיס הנתונים ומוחקים את בסיס הנתונים ששימש את WP. רק לאחר מכן מייבאים את הגיבוי. ניתן במקום הסקריפט שכתבתי להשתמש בפונקציות הגיבוי של AYSQL-ADMIN או PHPMYADMIN , אך בגלל הפשטות של הסקריפט העדפתי להשאיר זאת כך. בכל מקרה אני מאחד את הסקריפטים לסקריפט בודד, כך שכל קובץ יכיל חתימת זמן. אכניס בקרוב את
  את הסקריפט לאתר.
  ב. סעיף ב' – אתה צודק ובאמת זה חסר. בסוף החלק השלישי של המדריך אכניס קישורים (גם לאתר שלך בו קיבלתי את ההשראה לראשונה 🙂
  ג. אתה צודק, אבל מצאתי אותה נוחה לשימוש. בכל מקרה: אני לא חייב להתיישר לפי הגחמות של מיקרוסופט. בסה"כ האתר נראה בסדר באקספלורר, ולכן אינני רואה צורך לעבור למערכת אחרת.

  לסיום יש לי מספר שאלות אליך:
  1. האם התיקונים שהכנסת ל- WP תקפים גם לגבי האתר שלי?
  2. איך פירסמת את האתר שלך ב Google? אני נרשמתי לפני שבוע ובינתיים אין התקדמות…

 5. מאת sijp‏:

  אתה לא חייב להרשם לגוגל בשביל שהם יוסיפו אותך. אם יש מספיק אתרים שמקשרים אל האתר שלך הם יאנדקסו גם אותך (באמצעות גוגלבוט). ההוספה עצמה היא אפשרות.

  לפי מה שאני רואה, נראה שגוגל כבר התחילו לאנדקס את האתר שלך (מצאתי תוצאה בגוגל):
  http://www.google.co.il/search?hl=iw&q=ilsh.info

  אגב, ראיתי את הלינק לבלוג שלי, ותודה על כך:)

 6. מאת ilanshavit‏:

  כן. אבל הלינק מגיע מהחתימה שלי ב- watsup ולא מאינדוקס ישיר. בכל מקרה ראיתי שגם אתה הוספת אותי לרשימת הלינקים שלך (תודה) אז אולי אני יקבל קידום …

 7. מאת ארתיום‏:

  1. אכן, אלה תיקונים לערכות הנושא של גרסה 2.0.4 האחרונה.
  2. IE לא הדפדפן היחיד – כנס לאתר שלך עם Opera או תגלוש קצת ב-Konqueror על מנת לראות מה קורה שם – וזה הרבה יותר גרוע.
  3. לא פרסמתי, ברגע שיש קישורים נכנסים מאתרים אחרים הוא מתחיל להתעדכן בגוגל.

 8. מאת ilanshavit‏:

  תיקון טעות: אני אכן רואה שגוגל התחיל לאנדקס את האתר שלי (כרגע אני במקום השביעי בתוצאות חיפוש (לפי שם האתר), ומקום רביעי בדירוג (לפי כתובת האתר). מכאן יש רק לאן להתקדם…

 9. מאת דב‏:

  שלום ובהצלחה עם האתר.
  האם יש מדריכים להתקנה של LAMP על מחשב רץ כבר.
  יש מחשב עם דאפר ואני רוצה להריץ עליו שרת ווב.

 10. מאת ilanshavit‏:

  כן, בוודאי. לאובונטו יש פורום וויקי נהדרים ובלינק הבא יש הסבר כיצד להתקין LAMP על מחשב שכבר רץ:
  https://help.ubuntu.com/community/ApacheMySQLPHP

  אני התקנתי באמצעות מדריך זה LAMP על המחשב הנייח שלי, שמשמש אותי כמחשב הנסיונות לנושא האתר (בדיקת סקינות סקריפטי גיבוי ועוד…). כמה מצחיק שדווקא המחשב העלוב (P2) מבחינתי הוא Production ואני לא נוגע בו (-:

  ארתיום העיר לי, בצדק, שחסרים מדריכים ואני מתכוון להכניס אותם בפרק האחרון של המאמר (מבחינת עדיף מאוחר מאשר …)

 11. יש גם תוכנות מיוחדות לבניית אתרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *