ההרצאה של מארק שאטלוורת': סיכום קצר

הרצאה מרתקת שחושפת את שלבי התכנון המוקדמים של גרסה 10.10 (Maverick Meerkat). מי שלא יכול להקדיש זמן לצפות בהרצאה (34 דקות), או שקצת קשה לו עם השפה, הנה סיכום קצר:

 • אתחיל מהסוף: הגרסה הבאה מתוכננת להיות מושקת בתאריך 10.10.10. יש קצת בעיה עם התאריך (הוא נופל ביום א') אך לא נראה לי שבקנוניקאל יוותרו על התאריך ובצדק!!! (מעבר לכך מארק הציג את הנושא מאוד יפה: הוא הראה את המספר הבינרי 101010 ואמר שכל האנשים חושבים שמדובר במספר 42, אך הוא מתכוון לדבר אחר…)
 • אחזור להתחלה (…First thing first): מארק הציג את "דיאגרמת מחזור החיים לאימוץ מוצר טכנולוגי". מדובר בעקומת פעמון רגילה: בהתחלה נמשכים האנשים הטכנולוגיים (אנחנו…), אח"כ המוצר אמור להיות מאומץ בקהילה הולכת וגדלה (בעיקר אנשים לא טכנולוגיים, כאלו שלא אכפת להם איך הדברים עובדים…). מארק חושב שזה השלב בו נמצאת אובונטו. הוא מתאר את החשיבה והמאמץ שהם משקיעים כדי לא לאבד את אוכלוסיית הליבה (כשיפנו לקהל הגדול יותר…)
 • מארק הציג את Ubuntu Light. מדובר במוצר שיתחרה לדעתי ב-  Google Chrome OS (קאנוניקל שוב במאבק עם גוגל?). המוצר מתאפיין בזמן טעינה מהיר (7 שניות וגולשים!), במנשק בסיסי ופשוט (Unity) שמשאיר את רוב שטח המסך פנוי לאפליקציה. המוצר (מי שלא ניחש) מיועד לנטבוקים והוא אמור להיות מוכן רק בעוד שנתיים (בגרסה 12.04)
 • בגרסה הבאה 10.10 יכניסו שיפורי עיצוב שונים (לסרגל הצד) כך שהמנשק יראה טוב ומלוטש יותר (מעבר לכך אמורים להשתמש בפונט חדש ובערכת סמלים חדשה).
 • Sound Indecator – אובונטו ממשיכים ביוזמה הברוכה ומצמצמים את כמות הסמלים בפאנל המערכת. הסמל Sound Indicator  ירכז את כל מה שקשור במולטימדיה: נגני וידאו, אודיו, סקייפ או כל דבר אחר שקשור לצליל יופיע באזור הזה (במקום שכל אפליקציה תשתמש בסמל יעודי משלה). מדובר ברעיון דומה למה שכבר בוצע בגרסה האחרונה: הכנסת כל תוכנות המסרים המיידיים לאיזור יעודי אחד.
 • Network Manager – יעוצב מחדש עפ"י אותו הרעיון: כל מה שקשור ברשת (בלוטות, WIFI, רשת קוית ועוד…) יכנס לאיזור זה.
 • גם תפריט המקלדת יעוצב מחדש (כדי לאפשר הגדרה ותמיכה נוחה יותר בשפות שונות)

הרבה אנשים בעולם מטיחים ביקורת בקנוניקאל ואני לא מסכים איתם. לדעתי קנוניקאל עושים עבודה חשובה ומבורכת: הם דואגים לאינטגרציה טובה יותר עם שולחן העבודה (אוסף החבילות בדביאן מאוד לא מלוטש). אני מעריך שהרבה מההצלחה שיש היום ללינוקס ניתן לשייך לאובונטו (באוגוסט פינגווין האחרון ראיתי ש- 99.99% מהמשתמשים משתמשים באובונטו). מעבר לכך מארק מצטייר כאדם חם, לבבי ובעל חוש הומור מפותח. בהרצאה  הוא שילב בדיחות שונות, נתן כבוד רב למפתחים (שהוא מכיר אישית – ולכן גם "ירד" עליהם, בצחוק,  מידי פעם…). בסך הכל זאת הייתה שיחת עבודה, אך כזו שנוהלה בחן ובחום (כיף לעבוד בחברה כזאת!)

My Signature
פורסם בקטגוריה לינוקס ותוכנה חופשית. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.

9 תגובות בנושא ההרצאה של מארק שאטלוורת': סיכום קצר

 1. מאת אבים‏:

  אילן, הקטע עם תאריך ההשקה של הגירסה הבאה הוא שמארק אמר שמשום מה כל המאמצים המוקדמים קוראים את מדריך הטרמפיסט לגלקסיה ומאחר והתשובה לחיים ליקום וכל השאר היא 42 ובבינארית 101010 אז זה נראה כמו תאריך השקה מגניב.
  ‏ מאחר וזה יום ראשון, יכול להיות שישיקו ב7 לאוקטובר במקום.

 2. מאת אילן שביט‏:

  אבים שלום
  את החלק הראשון תרגמת מצוין! לגבי תאריך ההשקה: בגלל ש- 10.10.10 יוצא ביום ראשון, מארק טען שההפצה צריכה להיות מוכנה כבר ב- 7.10.10 (אבל אני מעריך שהיא תתוזמן ותושק בתאריך 10.10.10). נראה לך שיוותרו על התאריך הזה?

 3. מאת אריאל‏:

  תודה על הסיכום של השיחה.

  אותי יותר מעניין הכיוון של Xubuntu ו-Lubuntu, בעוד שנראה כי עיקר מאמצי הפיתוח מופנים לפיתוח הגירסה הראשית.

 4. מאת חזי‏:

  אילן, לא במקרה שאטלוורת' מדבר על הצורך לשמר את המשתמשים הוותיקים. בזמן האחרון אובונטו הגבירה את המאמצים למשיכת משתמשים חדשים, וזה עלול להיות על חשבון ההרגלים של חלק מהוותיקים. יש אנשים שעושים קולות של מעבר (חזרה?) לפדורה או דביאן, נכון שזה מיעוט אבל הוא קולני. כמו כן, המהלכים האחרונים הופלו על הקהילה מלמעלה, מה שגורם לכמה אנשים להגזים ולהשוות את ההתנהלות של שאטלוורת' לזו של סטיב ג'ובס.

 5. מאת חזי‏:

  @אריאל

  אריאל, גם אני מרגיש כך. מדי פעם אני עוקב אחרי מה שקורה ב-Xubuntu ונראה לי שהמפתחים שם מביעים יאוש מחוסר היכולת שלהם להשפיע, בעיקר בגלל שהם מחוייבים להשתמש בחבילות של אובונטו שמשנה דברים בלי להתייעץ איתם. האמת שאני עברתי לא מזמן ל-Linux Mint Xfce, ובינתיים אני מרוצה.

 6. מאת Ddorda‏:

  @אריאל
  Lubuntu תהיה ניגזרת רשמית של אובונטו ב־10.10.

 7. מאת רוב‏:

  תודה על הסיכום.

  מרכז התוכנות של יובנטו ב 10.04 יכול לקבל דוגמא טובה לממשק המשתמש

  באתר http://allmyapps.com/easy-setup/ubuntu/

 8. מאת akiva‏:

  תודה רבה על הסיכום!!!

 9. מאת Ilan Shavit‏:

  אין בעד מה 🙂

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *